Forskare från Lantmäteriverkets Geodatacentral har deltagit i den av Lantmäteriverket ledda FINNARP-expeditionens forskningsresor sedan början av 1990-talet. Långvariga mätningar visar att ismassan vid Antarktis kantområden minskar, men på Drottning Mauds land, där även Finlands forskningsstation Aboa ligger, har isvolymen växt med flera meter. En möjlig orsak anses vara den ökade mängden snöfall i det allt varmare klimatet, men det behövs mer forskningsdata för att förstå fenomenet.
– Den betydande ökningen av ismassan avviker helt från utvecklingen vid de andra kanterna av Antarktis, så det är mycket viktigt att förstå orsakerna till ökningen, säger forskningsprofessor Aku Riihelä från Meteorologiska institutet.
I ett nytt forskningsprojekt utreds orsakerna genom att kombinera satellitobservationer, glaciärmodeller och fältmätningar i området kring stationen Aboa. I fältarbetet används bland annat laserskanning som görs med drönare, med vilket man kan modellera upp till 10 kvadratkilometer stora områden på en gång och granska satellituppgifter om förändringar i snöns och isens yta. Finland är en föregångare när det gäller laserskanning med hjälp av drönare.
Smältande glaciärer påverkar också Östersjön
Forskare förbereder sig för förhållandena i Antarktis genom att testa metoderna i finska Lappland.
– Väderförhållandena på Antarktis kan förändras snabbt, och särskilt kraftiga vindar påverkar mätningarna. I Lappland samlar vi in data från satelliter, laserskannar snö och planerar och övar mätutrustningens logistik, så att undersökningarna på plats vid Aboa löper så effektivt som möjligt. Vi finländare är som tur bekanta med utmanande väderförhållanden och tidigare försök hjälper oss i det förberedande arbetet, säger forskningsprofessor Antero Kukko.
Förändringar i inlandsisen påverkar även Finland. Smältande glaciärer höjer vattennivån och kan påverka till exempel havsströmmar och regn. Havsytan stiger globalt med över 1,5 millimeter per år, och under de senaste åren har takten nästan fördubblats. Tills vidare är landhöjningen i Finland efter den förra istiden större än havsytans stigning.
– Förändringarna av inlandsismassan på Antarktis påverkar faktiskt via gravitationsfältet havsytans höjd i Östersjöområdet mer än förändringarna i Grönlands inlandsis, som geografiskt ligger mycket närmare, berättar forskningsprofessor Aku Riihelä.
Mer information
Forskningsprofessor Antero Kukko, Lantmäteriverkets Geodatacentral, +358 5040 94696, fornamn.efternamn@lantmateriverket.fi
Forskningsprofessor Aku Riihelä, Meteorologiska institutet, +358 5038 03308, fornamn.efternamn@fmi.fi
Förändringar i ismassan på Antarktis, förändringar i gravitationen och snöns grovlek på ytan har undersökts i flera forskningsprojekt som finansierats av Finlands Akademi.
Läs mer om projekten (på finska)