Lantmäteriverket betonar att de enda dokument som får fogas till meddelandet om fastighetsöverlåtelse är åtkomsthandling, fullmakter och kartbilaga. Dessa ska skannas in som en enda filbilaga i pdf-format och av hög kvalitet.
Ett köpvittne som inleder ansökan om lagfart kan ladda upp de övriga dokumenten via e-tjänsten. E-tjänsten har fått en ny funktion som gör det möjligt för köpvittnen att på ett datasäkert sätt foga handlingar till inskrivningsärenden. Även den som ansöker om lagfart kan leverera bilagorna via e-tjänsten.
Köpvittnet bör gärna instruera kunden att betala och deklarera överlåtelseskatten omgående, ifall det är köpvittnet som ansöker om lagfart. Då undviker kunden eventuella höjda skatter och sanktioner, eftersom skatten ska ha betalts och deklarerats när lagfarten ansöks.
Läs mer: Anvisningar för köpvittnen